Joomla Extensions

wtorek, 03 kwiecień 2018 11:40

Spektakl - Historyja o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim

Written by
Rate this item
(0 votes)

"Historyja o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim" to najstarsze zachowane polskie misterium rezurekcyjne. Ten staropolski tekst w formie dialogowego widowiska zredagował i spisał ok. 1580 r. Mikołaj z Wilkowiecka – prowincjał oo. Paulinów w Częstochowie. Teatr Oratorium przygotowuje własną inscenizację tego misterium w reż. Mateusza Olszewskiego. Czy uda mu się zaintrygować współczesnego Widza?

Dlaczego współczesny teatr chce inscenizować XVI wieczny tekst? Czy ktoś dziś zrozumie tamtejszą polszczyznę? A może o prawdach ponadczasowych należy mówić właśnie ponadczasowym językiem teatru. Bo taką prawdą jest bezwzględnie Wielka Noc – a w niej zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Reżyser stawia kluczowe pytanie o obecność Zmartwychwstania dzisiaj w naszej kulturze, życiu, rodzinie. Pytanie nie jest bezpodstawne, bo wszechobecny konsumpcjonizm oferuje Święta Wielkanocne bez Zmartwychwstałego lub chociaż symbolicznego Baranka, zastępując go słodkimi kurczakami i króliczkami.
Pomostem do wejścia w przestrzeń misterium jest wylot na pielgrzymkę – wycieczkę do Ziemi Świętej – tam, gdzie dokonało się najważniejsze wydarzenie w dziejach ludzkości. To tam właśnie bohaterowie spektaklu tworzące współczesne bractwo misteryjne, chcą odtworzyć misterium rezurekcyjne. Droga, którą pokonuje każda postać jest równoległa do historii zbawczych wydarzeń. Jak mówi reżyser: Chcę, aby zaczynając od sytuacji wykreowanej teatralnie, dojść finalnie do wspólnej refleksji i spotkania ze Zmartwychwstałym. Chodzi więc nie tyle o misterium współczesne, ale raczej MISTERIUM KU WSPÓŁCZESNOŚCI.
O niezwykłej jakości tego teatralnego wydarzenia świadczą jej 3 wyjątkowe cechy: WSPÓLNOTOWOŚĆ – rozumiana jako integracja i interakcje z widownią, POCZUCIE HUMORU – obecne zarówno w formie ludycznej, jak i jeden z przymiotów bosko-ludzkich i wreszcie MISTERYJNOŚĆ – czyli zbliżanie się do Tajemnicy, próba jej zrozumienia i sama wartość poszukiwania. Zapraszamy na to wspólne poszukiwanie dnia 5go kwietnia o godz.19:00 w Teatrze Oratorium na Pradze.

autor: Mikołaj z Wilkowiecka
reżyseria: Mateusz Olszewski
opieka reżyserska: Maciej Wojtyszko
scenografia: Joanna Walisiak-Jankowska
asystent scenografa: Ola Grudzińska
muzyka, kierownictwo muzyczne: Hanna Klepacka
asystent reżysera: Kinga Szpręglewska

obsada:
Hanna Klepacka, Angelika Olszewska, Joanna Rucińska, Natasza Sierocka, Justyna Zbiróg, Dominik Bąk, Maciej Gąsiorek, Sławomir Głazek, Piotr Makarski, Konrad Makowski, Kamil Przystał, Piotr Rzymyszkiewicz, Ksawery Szlenkier

Read 2537 times Last modified on wtorek, 03 kwiecień 2018 11:47

Fundacja

Dobre Media Nowej Ewangelizacji
ul. Franciszkańska 1
75-247 Koszalin
(w Domu Parafialnym
przy parafii Podwyższenia Krzyża Świętego)

tel. 506 429 881
email: fundacja@dobremedia.org

Patronat diecezji

TELEWIZJA INTERNETOWA DOBRE MEDIA
POD PATRONATEM

DIECEZJI  KOSZALIŃSKO-KOŁOBRZESKIEJ

Darowizny

Konto do wpłaty darowizn:
34 1240 1428 1111 0010 4732 6733

tytuł wpłat:
DAROWIZNA NA CELE STATUTOWE


SWIFT: PKOPPLPW
IBAN: PL 34 1240 1428 1111 0010 4732 6733

Top